myp
17 آذر 1401 - 13:42

کلاهبرداران در فضای مجازی استان کردستان شناسایی می‌شوند

رئیس پلیس فتا کردستان گفت: کلاهبرداران در فضای مجازی استان شناسایی و برابر قانون با آنان برخورد خواهد شد.

سرهنگ مهدی دانش‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، از ترفند جدید کلاهبردان در فضای مجازی استان کردستان تحت عنوان مسابقات جهانی خبر داد و اظهار داشت: مجرمان سایبری با ایجاد سایت‌ها و وبلاگ‌ها و صفحات مختلف در شبکه‌های اجتماعی اقدام به انجام قمار آنلاین در فضای‌ مجازی با عناوینی مانند پیش‌بینی کن و میلیونر شو، بازی کن و برنده‌ شو و غیره کرده‌اند که همه اینها فریبنده و کذب است.

وی افزود: این گردانندگان با این ترفندها اطلاعات کارت‌های بانکی کاربران را سرقت کرده و از آن‌ها کلاهبرداری می‌کنند.

رئیس پلیس فتای استان کردستان با تأکید بر اینکه شهروندان گول تبلیغات فضای مجازی و کلاهبردارن را نخورند، عنوان کرد: هم‌استانی‌های فهیم همچنین مراقب نرم‌افزارهای مخرب تحت عنوان "بازی‌های موبایلی" باشند و نرم‌افزارها و بازی‌های موبایلی خود را حتماً از فروشگاه‌های معتبر دریافت کرده و به نرم‌افزارهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود توجه نکنند.

وی همچنین از ترفند دیگر کلاهبرداران تحت عنوان فروش توکن‌های بی‌ارزش ارز دیجیتال در فضای مجازی کردستان پرده‌برداری کرد و گفت: مجرمان فضای مجازی با ایجاد پروژه های جعلی ارز دیجیتال و تبلیغات گسترده کاربران فضای مجازی را فریب داده و اقدام به فروش توکن‌های بی ارزش ارز دیجیتال به آنها می‌کنند، بنابراین تأکیدمان این است که شهروندان مراقب باشند تا فریب فریبکاران حوزه ارز دیجیتال را نخورند.

دانش‌پور بیان کرد: اخیراً کلاهبرداری‌های متعددی نیز تحت عنوان درخواست کمک مالی از طریق تماس تلفنی در سطح استان صورت گرفته که فرد کلاهبردار با انتخاب سوژه‌های خود و با ترفند و اعمال متقلبانه به‌صورت تلفنی خود را از دوستان و اغلب از آشنایان معرفی و با بیان مشکلاتی و گرفتاری که برای وی پیش آمده اقدام به فریب شهروندان و درخواست مبلغی کرده و شماره حسابی را اعلام و مالباخته هم تن به خواسته وی داده که بعداً متوجه شده که مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: شهروندان از دادن کارت عابر بانک خود و رمز آن به افراد ناشناس جهت دریافت وجه و هر گونه تماس تلفنی با شماره‌های ناشناس که شما را ترغیب به کمک و تماس با آنها می‌کنند، جداً خودداری کنند.

رئیس پلیس فتای استان کردستان با بیان اینکه فضای مجازی کردستان را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کنیم، هشدار داد: کلاهبردان و کسانی که قصد دارند با هر عنوانی از شهروندان کلاهبرداری یا مشکلی ایجاد کنند، شناسایی و برابر قانون با آنان برخورد خواهد شد.

دانش‌پور یادآور شد: شهروندان و کاربران فضای مجازی در صورت هر گونه کلاهبرداری و اگر امکان مراجعه حضوری برای آنان وجود ندارد، می‌توانند از طریق وب ‌سایت پلیس فتا به نشانی www.CyberPolice.ir، شکایت خود را ثبت و خواستار تحقیقات پلیسی باشند.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901648