myp
16 آذر 1401 - 12:47

شرایط کمیته بین‌المللی المپیک برای حضور ورزشکاران افغان در بازی‌های ۲۰۲۴ پاریس

کمیته بین‌المللی المپیک حضور نمایندگان ورزش افغانستان در بازی‌های پاریس ۲۰۲۴ را به دسترسی ایمن زنان و دختران افغان به ورزش مشروط کرد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از درخواست دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان، کمیته بین‌المللی المپیک موضع خود را مبنی بر اجازه به حضور نمایندگان ورزش افغانستان در بازی‌های المپیک پاریس 2024 را اعلام کرد.

کمیته بین‌المللی المپیک در اطلاعیه‌ای با محکوم کردن محدودیت‌ها بر فعالیت‌های ورزشی زنان و دختران در افغانستان از مقامات مسئول این کشور خواست تا اقدامات فوری را در راستای لغو این محدودیت‌ها و تضمین دسترسی ایمن به ورزش برای زنان و دختران افغان انجام دهند.

بر اساس این اطلاعیه، هیئت مدیره کمیته بین‌المللی المپیک تصمیم گرفت هرگونه حمایت از کمیته المپیک افغانستان و حمایت از آن مشروط به شرایط زیر باشد:

  • دسترسی ایمن و فراگیر به ورزش برای زنان و دختران جوان در کشور تضمین شود و به محدودیت‌هایی که از شرکت زنان و دختران جوان در فعالیت‌های ورزشی جلوگیری می‌کند، توسط مقامات دولتی مربوطه رسیدگی گردد.
  • در تیم‌ها و هیئت‌های افغانستانی که در مسابقات و رویدادهای ورزشی بین‌المللی شرکت می‌کنند، نه تنها ورزشکاران زن مقیم خارج، بلکه ورزشکاران زن مقیم افغانستان نیز حضور داشته باشند.
  • نهادهای ورزشی افغانستان متعلق به جنبش المپیک به این موضوعات در سطوح مربوطه خود بپردازند و همچنین  زنان را در میان اعضای هیئت‌های حاکمیتی خود و در تمام سطوح مدیریتی و اداری خود قرار دهند.

کمیته بین‌المللی المپیک در ادامه نیز تصریح کرد که حضور تیم ملی المپیک و هیئت افغانستان در بازی‌های المپیک پاریس 2024 به پیشرفت در موضوع اساسی دسترسی ایمن زنان و دختران افغانستان به ورزش بستگی دارد.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900560